Image
DOSTAWCA NOWOCZESNYCH

USŁUG INFORMATYCZNYCH

Jesteśmy partnerem

Image
środa, 11 maj 2022 07:44

Superkomputery, czyli zaawansowane systemy obliczeniowe w natarciu

Wraz z postępującą popularyzacją narzędzi, umożliwiających symulacje procesów fizycznych bez potrzeby przeprowadzania kosztownych testów z użyciem realnych obiektów, możemy zauważyć nieustający wzrost zapotrzebowania firm inżynierskich na moc obliczeniową.

Każdy dodatkowy procent wydajności potrafi przyśpieszyć symulacje, a co za tym idzie skrócić czas potrzebny do wypuszczenia produktu na rynek lub zmniejszyć koszty związane z fazą projektową. Dotychczasowe podejście, polegające na zapewnianiu każdemu z inżynierów dedykowanej stacji roboczej sprawiało, że duża część potencjału obliczeniowego drzemiącego w zakupionych urządzeniach nie była wykorzystywana. Jedne stacje nie wykonywały obliczeń, podczas gdy inne obciążone były stale, co tworzyło kolejki zadań czekających na wykonanie.

Odpowiedzią na problem niewykorzystanych zasobów jest wdrożenie klastra HPC (ang. High Performance Computing). Rozwiązanie to łączy od kilku do kilku tysięcy wysokowydajnych stacji lub serwerów w jeden superkomputer przewyższający wielokrotnie możliwościami pojedynczą maszynę. Pozwala to scentralizować moc obliczeniową, a z wykorzystaniem systemu kolejkowego umożliwia sprawne zarządzanie zasobami oraz podział na wielu użytkowników.

Na potrzeby jednego z klientów zgłaszających zapotrzebowanie na klaster HPC, ITPunkt zaproponował rozwiązania oparte o serwer DellEMC R740 w roli węzła zarządzającego oraz magazynującego wyniki i czterech serwerów DellEMC R640 jako węzły obliczeniowe. Dwa z serwerów R640 zostały wyposażone w akceleratory GPU. Mają one na celu przyspieszenie obliczeń potrafiących wykorzystać potencjał procesorów graficznych.

Jako platformę do zarządzania klastrem zaproponowano rozwiązania Bright Cluster Manager firmy BrightComputing. Umożliwia ona kompleksowe zarządzanie wszystkimi komponentami oraz wygodną administrację użytkownikami wraz z zarządzaniem ich uprawnieniami.Za odpowiedni przydział zasobów do poszczególnych użytkowników oraz ich zadań odpowiada otwarty system kolejkowania Slurm. Pozwala on na tworzenie wielopoziomowych zależności między kolejkami zadań, przydzielonymi do nich zasobami klastrowymi oraz zasobami udostępnionymi dla poszczególnych grup użytkowników. Po dodaniu zadania do systemu, Slurm przydziela mu wymagane zasoby, jeśli są w danym momencie dostępne, monitoruje proces wykonywania zadania oraz daje dostęp do statystyk dotyczących danego zadania już po jego wykonaniu.Daje nam to pełną kontrolę nad zasobami oraz sposobem ich rozdzielania na poszczególnych użytkowników. Dzięki takiemu rozwiązaniu unikamy sytuacji, gdy część mocy obliczeniowej jest niewykorzystana (jak w przypadku, kiedy każdy z inżynierów posiada swoją stację roboczą) oraz dbamy o to, aby żaden z użytkowników nie był zmuszony czekać zbyt długo na wynik przesłanej symulacji.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz do nas na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Nasi klienci :

Nasi partnerzy :

Centrala ITPunkt

41-700 Ruda Śląska, ul. Szyb Walenty 26A

Oddział Wrocław

54-203 Wrocław,
ul. Legnicka 57W/13
tel. +48 32 797 0320 w. 5
fax +48 32 797 0319

Oddział Kraków

31-416 Kraków,
ul. Dobrego Pasterza 13/4
tel. +48 32 797 0320 w. 4
fax +48 32 797 0319

Oddział Warszawa

02-660 Warszawa,
ul. Irysowa 7
tel. +48 32 797 0320 w. 3
fax +48 32 797 0319

Oddział Poznań

61-693 Poznań,
ul. Piątkowska 173
tel. +48 790 290 623

© Copyright 2022 ITPUNKT sp z o.o. . All Rights Reserved.