Image
DOSTAWCA NOWOCZESNYCH

USŁUG INFORMATYCZNYCH

Jesteśmy partnerem

Image
wtorek, 10 styczeń 2023 12:59

Ekspert Jakub Kłoda opowiada o środowisku chmury hybrydowej jako przyszłości nowoczesnego IT

Popularyzacja środowisk chmurowych stawia przed nami nowe wyzwanie – co będzie odpowiednim wyborem dla naszego środowiska. Wybór nie jest prosty i oczywisty, ponieważ do dyspozycji mamy chmurę publiczną, chmurę prywatną, chmurę hybrydową i oczywiście infrastrukturę lokalną tzw. on-premises. Infrastruktura lokalna wciąż zapewnia wyższy poziom kontroli, bezpieczeństwa czy personalizacji rozwiązania. Chmura publiczna ma istotne zalety w zakresie skalowalności, dostępu do najnowszych technologii, a także nie wymaga zakupu i utrzymania infrastruktury. 

Pamiętajmy, że mamy możliwość wyboru i nie ma wymogu wykorzystywania pojedynczej technologii czy rozwiązania. Warto również rozważyć opcję chmury hybrydowej. Pozwala ona na wykorzystanie zalet infrastruktury lokalnej lub chmury prywatnej z zaletami chmury publicznej, minimalizując tym samym wady obu rozwiązań. Takie rozwiązanie daje możliwość zaadresowania wymagań i potrzeb bez ustępstw, z którymi musimy się liczyć, decydując się np. na chmurę publiczną. Jedną z korzyści wynikających z wdrożenia chmury hybrydowej są oszczędności.

Obsługa wzmożonego i okresowego zapotrzebowania na moc obliczeniową oraz pamięć masową, nie wymusza na nas inwestycji w rozbudowę obecnej infrastruktury i przeskalowania środowiska na pozostałe 90% czasu.

Możemy ten problem rozwiązać poprzez parametryzację naszego środowiska w chmurze publicznej w określonym czasie, a koszt obsługi tego zapotrzebowania rozliczyć zgodnie z użyciem. Działając w ten sposób, dodatkowo zmniejszamy ryzyko niedostępności usług spowodowanych przeciążeniem systemów. Chmura publiczna doskonale sprawdza się także w przypadku tworzenia i testowania nowych aplikacji (DEV/TEST). Zasoby obiektowe chmury publicznej mogą być również wykorzystywane jako cel replikacji kopii zapasowych w celu realizacji zasady 3-2-1. Dodatkowo chmura publiczna znacznie ułatwia realizację inicjatyw BCP (Business Continuity Plan) i DRP (Disaster Recovery Plan). 

Nie jest jednak tak, że koegzystencja chmury publicznej i prywatnej jest zupełnie bezproblemowa. Wdrożenie chmury hybrydowej wymaga kompetencji i doświadczenia, aby integracja obu środowisk była zrealizowana w sposób właściwy i zgodny z najlepszymi praktykami. Niewłaściwa integracja z wykorzystaniem niewłaściwych rozwiązań może skutecznie ograniczyć zalety obu rozwiązań i utrudnić administrację środowiska. Niezależnie od wybranej opcji, każdy projekt wymaga rzetelnej analizy obecnego środowiska i zaproponowania dedykowanego rozwiązania.

Chmura hybrydowa, oprócz niewątpliwych korzyści, przynosi także wyzwania. Stworzenie złożonego środowiska wymaga bardzo dobrego projektu, znajomości wielu rozwiązań, kompetencji i doświadczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, napisz do naszego eksperta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Nasi klienci :

Nasi partnerzy :

Centrala ITPunkt

40-322 Katowice, ul. Wandy 18A

Oddział Wrocław

54-203 Wrocław,
ul. Legnicka 57W/13
tel. +48 32 797 0320 w. 5
fax +48 32 797 0319

Oddział Kraków

31-416 Kraków,
ul. Dobrego Pasterza 13/4
tel. +48 32 797 0320 w. 4
fax +48 32 797 0319

Oddział Warszawa

02-660 Warszawa,
ul. Irysowa 7
tel. +48 32 797 0320 w. 3
fax +48 32 797 0319

Oddział Poznań

61-693 Poznań,
ul. Piątkowska 173
tel. +48 790 290 623

© Copyright 2023 ITPUNKT sp z o.o. . All Rights Reserved.